Św. Szczepana - 26.12.2021

^

  • 1 Kościół Matki Bożej Pocieszenia
    Kamień węgielny pod nową świątynię został poświęcony w 1997 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Pocieszenia na tle mozaiki przedstawiającej drzewo w ogrodzie rajskim. Wnętrze świątyni zdobią freski oraz witraże. W r. 2016 wybudowano organy piszczałkowe.
  • 2 Kościół pw. Św. Klemensa, Papieża i Męczennika
    Obecna świątynia to cenny zabytek architektury drewnianej z końca XVIII w. Do kościoła o konstrukcji zrębowej dostawiona jest wieża słupowa z pochyłymi ścianami i pozorną izbicą, nakryta cebulastym hełmem z latarnią. W środku kościoła jest m.in. cenny tryptyk późnogotycki z 1. poł. XVI w. z obrazem MB z Dzieciątkiem, częściowo przerobionym w XVII w.
  • 3 Kaplica o. Maksymiliana Kolbego
    Budowę kaplicy rozpoczęto w latach 80. Na upamiętnienie kanonizacji św. Maksymiliana otrzymała tytuł pw. Św. Maksymiliana Kolbe. W roku 2015 przeszła gruntowny remont, dzięki czemu nabrała zupełnie nowego wyglądu wnętrza.

.


Parafia św. Klemensa Papieża i Męczennika

w Trzemeśni

Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy okazali tyle serca, poświęcili czas i włożyli ogrom wysiłku w przygotowanie tegorocznych Świąt. Ministrantom i lektorom za asystę liturgiczną pod opieką ks. Piotra, chórowi i oazie za przygotowanie śpiewu kolęd, orkiestrze z Zasani za oprawę muzyczną pasterki, strażakom z Trzemeśni za poczet sztandarowy na pasterce, rodzinom, które sprzątały kościół na święta. Szczególne uznanie należy się p. Marcie, która wraz z hojnymi darczyńcami przygotowała wyjątkowo bogatą dekorację ołtarza głównego i kościoła. Dziękuję wreszcie tym, którzy tak licznie – od dzieci aż po dziadków – przygotowywali tegoroczną szopkę wkładając tyle wysiłku. Bóg zapłać również p. Michałowi, który musiał poświęcić znacznie więcej czasu w kościele niż zwykle byśmy mogli przeżywać święta. Wszystkim staropolskie Bóg zapłać!

Jutro obchodzimy wspomnienie św. Jana apostoła – po Mszy o g. 6.30 będzie poświęcenie wina. We wtorek święto świętych Młodzianków a w piątek św. Sylwestra i zakończenie starego roku. Nabożeństwo dziękczynne z Mszą św. będzie w Porębie o g. 16.30 a w Trzemeśni o g. 17.30 zakończone Mszą na zakończenie starego roku. W piątek jest dyspensa od pokarmów mięsnych.

W sobotę 1 stycznia Msze św. sprawowane będą jak w niedzielę. Składka z tego dnia przeznaczona jest na Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie.

W przyszłą niedzielę dodatkowa Msza św. chrzcielna będzie o g.14.00.

Od jutra rozpoczyna się wizyta duszpasterska – harmonogram na ten tydzień jest umieszczony w gablocie i w internecie. Wraz z księdzem tradycyjnie pójdzie p. kościelny albo zamiennie p. organista. Jeśli by nie mogli pójść z racji rodzinnych bądź pełnionych obowiązków to można przekazać im datek zostawiając u księdza. Ze względu na trwająca pandemię nie trzeba też kłopocić się przygotowywaniem posiłków.

Ks. Piotr pójdzie z wizytą duszpasterską po przypadającym na niego w tym roku rejonie w innym terminie.

W najbliższy piątek od g. 8.00 prosimy o dyżur sprzątania parafian z drogi na Kamiennik od r. Kabajów do r. Ulmańców.

Poręba.  Dziękuje wszystkim, którzy przygotowali kaplice do Świąt: za posprzątanie kaplicy na Święta i przygotowanie pięknych dekoracji świątecznych. Bóg zapłać również służbie liturgicznej i scholi za oprawę liturgiczną uroczystości. Szczególne słowa podziękowania kieruję do Kółka Rolniczego, które przygotowało paczki dla dzieci i niezwykłą szopkę przy kaplicy. Gratuluję pomysłu, determinacji i wytrwałości – to wiele zarwanych nocy, ogrom trudu, czasu i pieniędzy! Takie inicjatywy pozwalają nam wszystkim ucieszyć się świętami i podtrzymują wspaniałe tradycje bożonarodzeniowe. Bóg zapłać.

W najbliższym tygodniu prosimy o dyżur sprzątania kaplicy rodziny z domów: 165, 340, 162, 5 i 77.

 

Bożemu miłosierdziu polećmy śp. Helenę Przybyłek …

Copyright © 2022 Parafia w Trzemeśni