XV Niedziela zwykła

^

  • 1 Kościół Matki Bożej Pocieszenia
    Kamień węgielny pod nową świątynię został poświęcony w 1997 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Pocieszenia na tle mozaiki przedstawiającej drzewo w ogrodzie rajskim. Wnętrze świątyni zdobią freski oraz witraże. W r. 2016 wybudowano organy piszczałkowe.
  • 2 Kościół pw. Św. Klemensa, Papieża i Męczennika
    Obecna świątynia to cenny zabytek architektury drewnianej z końca XVIII w. Do kościoła o konstrukcji zrębowej dostawiona jest wieża słupowa z pochyłymi ścianami i pozorną izbicą, nakryta cebulastym hełmem z latarnią. W środku kościoła jest m.in. cenny tryptyk późnogotycki z 1. poł. XVI w. z obrazem MB z Dzieciątkiem, częściowo przerobionym w XVII w.
  • 3 Kaplica o. Maksymiliana Kolbego
    Budowę kaplicy rozpoczęto w latach 80. Na upamiętnienie kanonizacji św. Maksymiliana otrzymała tytuł pw. Św. Maksymiliana Kolbe. W roku 2015 przeszła gruntowny remont, dzięki czemu nabrała zupełnie nowego wyglądu wnętrza.

.


Parafia św. Klemensa Papieża i Męczennika

w Trzemeśni

We środę wspomnienie św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta, w piątek św. Bonawentury a w sobotę MB Szkaplerznej.

Na ręce głównych organizatorów minionego festynu p. Jurkowi  Jani i p. Wojciechowi Leśniakowi składam serdeczne Bóg zapłać wszystkim – a tych osób i firm jest bardzo wiele – którzy zaangażowali się w organizację tego wydarzenia. Dziękuję kołom gospodyń wiejskich i stowarzyszeniu „Nasza Zasań, dziękuję strażakom z Trzemeśni i Poręby, dziękuję Urzędowi Miasta i Gminy w Myślenicach za wypożyczenie sceny i nagłośnienia, Bóg zapłać wszystkim sponsorom tak indywidualnym jak i firmom. Zebrane ofiary przeznaczono wolą organizatorów na dofinansowanie odnowienia drugiego bocznego, lewego ołtarza w starym kościele. Lista wszystkich darczyńców umieszczona będzie na stronie parafii.

Informacje dotyczące renowacji starego kościoła:

Daty jubileuszowe:  2030 r. : 250-lecie wybudowania kościoła, 2024 r.: 200-lecie konsekracji kościoła

Zrobiono do tej pory:- wymiana dachu, pokrycia wież i elewacji oraz przywrócenie pierwotnego wyglądu kościoła krytego gontem; - odrestaurowanie głównego ołtarza; - uzupełnienie brakującej oryginalnej posadzki w wieży, kaplicy i zakrystii; - odnowienie i uzupełnienie kamiennego cokołu kościoła; - odnowienie zewnętrznej kamiennej kaplicy św. Józefa; - odwodnienie terenu wokół kościoła i nasadzenie lip

Trwają prace: - renowacja ołtarzy bocznych; - renowacja murów, głównych schodów i groty "lourckiej" oraz XVI-wiecznej płyty nagrobnej; - modernizacja elektryczności, oświetlenia, nagłośnienia i systemów alarmów

Dalsze prace: - prace przy otoczeniu kościoła: kamienna alejka, uporządkowanie cmentarzyka i stworzenie terenów zielonych; - iluminacja zewnętrzna kościoła i oświetlenie wnętrza wraz z nagłośnieniem; - wzmocnienie stabilności konstrukcji dachu; - odnowienie polichromii ambony, organów, ścian i stropu; - odnowienie stolarki drzwiowej. Prace przeprowadzane są pod nadzorem konserwatora zabytków w Krakowie.

Spotkanie rady kaplicy w Porębie odbędzie się w piątek o g. 19.30.

Bóg zapłać rodzinom z Łęk za dyżur sprzątania kościoła. W przyszłą sobotę prosimy parafian z Łęk prawa strona od r. Oników do r. Cyganków.

PORĘBA:

Bóg zapłać za troskę o czystość kaplicy w minionym tygodniu. Na kolejny tydzień proszę parafian zamieszkałych pod numerami  257, 183, 114, 177, 103, 181.

 

 

W minionym tygodniu odeszli do wieczności śp. Józefa Kasprzycka i Stanisław Górka …

Copyright © 2022 Parafia w Trzemeśni