^

  • 1 Kościół Matki Bożej Pocieszenia
    Kamień węgielny pod nową świątynię został poświęcony w 1997 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Pocieszenia na tle mozaiki przedstawiającej drzewo w ogrodzie rajskim. Wnętrze świątyni zdobią freski oraz witraże. W r. 2016 wybudowano organy piszczałkowe.
  • 2 Kościół pw. Św. Klemensa, Papieża i Męczennika
    Obecna świątynia to cenny zabytek architektury drewnianej z końca XVIII w. Do kościoła o konstrukcji zrębowej dostawiona jest wieża słupowa z pochyłymi ścianami i pozorną izbicą, nakryta cebulastym hełmem z latarnią. W środku kościoła jest m.in. cenny tryptyk późnogotycki z 1. poł. XVI w. z obrazem MB z Dzieciątkiem, częściowo przerobionym w XVII w.
  • 3 Kaplica o. Maksymiliana Kolbego
    Budowę kaplicy rozpoczęto w latach 80. Na upamiętnienie kanonizacji św. Maksymiliana otrzymała tytuł pw. Św. Maksymiliana Kolbe. W roku 2015 przeszła gruntowny remont, dzięki czemu nabrała zupełnie nowego wyglądu wnętrza.

.


Parafia św. Klemensa Papieża i Męczennika

w Trzemeśni

Dzisiaj w Niedzielę Palmową rozpoczynamy święty czas Wielkiego Tygodnia. W tym roku będzie on dla nas szczególnie trudny – z powodu zagrożenia wirusem musimy pozostać w domu. I w domu rodziny muszą stworzyć atmosferę kościoła i modlitwy uczestnicząc w obrzędach Wielkiego Tygodnia przez transmisje telewizyjne i internetowe. Również większość z nas będzie mogła przyjąć PJ tylko w komunii duchowej. Czas komunii wielkanocnej trwa do czerwca więc miejmy nadzieję, ze ten stan wyjątkowy wreszcie się skończy.

Obrzędy Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty będą zaczynać się o g. 18.00. Wszystkie będą transmitowane przez ITV Myślenice. Obrzędy w Porębie łącznie z procesją rezurekcyjną zostają odwołane, a Msza św. z 8.30 w niedzielę będzie odprawiona o stałej porze czyli o 10.30.

Nadal obowiązuje limit 5 osób w kościele, dlatego pilnujmy tego ze względu na bezpieczeństwo oraz wzmożone kontrole. Limit ten powiększy się od przyszłej niedzieli do 50 osób o ile minister zdrowia nie przedłuży obecnego zarządzenia.

W przedsionku kościoła będą baranki wielkanocne na stół świąteczny – ofiarą wspieramy Caritas.

Adoracje grupowe w Wielkim Tygodniu muszą być odwołane, ale nadal codziennie o g. 20.30 modlimy się na różańcu o ustanie epidemii – ta modlitwa również jest transmitowana.

Wielki Czwartek – o g. 18.00 msza św. Wieczerzy Pańskiej, a po niej przeniesienie PJ w Najświętszym sakramencie do ciemnicy.

W Wielki Piątek - dzień śmierci P. Jezusa - obowiązuje post ścisły.

O g. 15.00 odprawiona zostanie droga krzyżowa transmitowana przez telewizję internetową.

O g. 18.00 początek liturgii Męki Pańskiej i przeniesienie PJ w Monstrancji do ołtarza Grobu Pańskiego.

Adoracja w Grobie Pańskim trwać będzie od g. 20.00 przez całą noc, ale z zachowaniem limitu 5 osób. Dlatego w zakrystii jest lista, na którą można się wpisać wybierając odpowiednią dla siebie godzinę – adoracja dwóch zapisanych osób trwać będzie 15 min do przyjścia następnej dwójki. Wpisać na listę można się również telefonicznie.

Adoracja w Porębie trwać będzie w Wielki Piątek od 15.00 do 20.00 z zachowaniem maksimum 5 osób jednocześnie. W zakrystii jest lista, gdzie można wpisać się na wybrane pół godziny adoracji.

Zarówno w Trzemeśni jak i w Porębie w Wielki Piątek przez całą noc i W. Sobotę będzie możliwość adoracji krzyża – do świątyni wchodzimy pojedynczo po wyjściu poprzedniej osoby. Przed krzyżem mogą być tylko dwie osoby: tak, która oddaje cześć i ta, która to za chwile ma uczynić. Nie całujemy krzyża, ale oddajemy cześć przez uklęknięcie, oddanie pokłonu i przeżegnanie się.

W Wielką Sobotę czuwanie przy Grobie Pańskim będzie do g. 17.00. Ze względów bezpieczeństwa zabronione jest poświęcenie pokarmów w tym roku. Jednak o g. 12.00 w sobotę będzie transmitowane przez ITV błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych, z którym można połączyć się w domu. Ponadto zaleca się, aby śniadanie wielkanocne spożyć na wzór wigilii – z odczytaniem fragmentu o Zmartwychwstaniu Pańskim, rodzinną modlitwą, śpiewem pieśni wielkanocnej i pobłogosławieniem pokarmów przez najstarszą osobę. Na stronie parafialnej będą do wykorzystania odpowiednie formularze modlitw.

W Niedzielę Zmartwychwstania  Msza św. rezurekcyjna będzie o 6.00 transmitowana przez ITV.  Sama procesja odbędzie się we wnętrzu świątyni.

We Mszy św. w Wielki Czwartek, Sobotę i Niedzielę mogą uczestniczyć osoby związane z przyjętymi intencjami z zachowaniem limitu osób.

Przyjmijmy z pokorą te wszystkie środki ostrożności ufając, ze uda się jak najszybciej pokonać pandemię.

Dzisiejsza Msza św. chrzcielna o g. 14.00 jest odwołana.

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie  - dzisiaj również chciałbym bardzo podziękować za przesłane na konto parafii ofiary składkowe na tacę z poszczególnych niedzieli jak i przekazane indywidualnie. Serdeczne Bóg zapłać!

 

W minionym tygodniu odszedł do wieczności śp. Aleksander Bała – wieczny odpoczynek racz mu dać Panie….

Copyright © 2024 Parafia w Trzemeśni