^

  • 1 Kościół Matki Bożej Pocieszenia
    Kamień węgielny pod nową świątynię został poświęcony w 1997 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Pocieszenia na tle mozaiki przedstawiającej drzewo w ogrodzie rajskim. Wnętrze świątyni zdobią freski oraz witraże. W r. 2016 wybudowano organy piszczałkowe.
  • 2 Kościół pw. Św. Klemensa, Papieża i Męczennika
    Obecna świątynia to cenny zabytek architektury drewnianej z końca XVIII w. Do kościoła o konstrukcji zrębowej dostawiona jest wieża słupowa z pochyłymi ścianami i pozorną izbicą, nakryta cebulastym hełmem z latarnią. W środku kościoła jest m.in. cenny tryptyk późnogotycki z 1. poł. XVI w. z obrazem MB z Dzieciątkiem, częściowo przerobionym w XVII w.
  • 3 Kaplica o. Maksymiliana Kolbego
    Budowę kaplicy rozpoczęto w latach 80. Na upamiętnienie kanonizacji św. Maksymiliana otrzymała tytuł pw. Św. Maksymiliana Kolbe. W roku 2015 przeszła gruntowny remont, dzięki czemu nabrała zupełnie nowego wyglądu wnętrza.

.


Parafia św. Klemensa Papieża i Męczennika

w Trzemeśni

Ks. dr hab. Aleksander Posacki SJ

Demonolog, znawca problematyki okultyzmu i ezoteryzmu ks. dr hab. Aleksander Posacki: Witam serdecznie wszystkim i chciałbym odkręcić wszystko czego uczyliście się w szkole na powierzchownych często wykładach zabarwionych ideologią materialistyczną.

CeskySen: Witam Pana Serdecznie Z Jakimi przypadkami egzorcyzmów spotyka sie pan najcześciej ? Moze na początek wytlumaczy pan geneze egzorcyzmów ? Pozdrawiam.
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Geneza egzorcyzmów, która nas interesuje ma miejsce w Piśmie Świętym. Ważne są tutaj egzorcyzmy, których dokonywał Jezus. Są to sceny historycznie najbardziej pewne. Inne pojęcia egzorcyzmów, nawet egzorcyzmy żydowskie są w innym znaczeniu.

KpiszChyba: W jaki sposób odprawia pan egzorcyzmy? Czy wygląda to jak na amerykanskich filmach?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Ja nie odprawiam egzorcyzmów, jestem demonologiem i konsultantem egzorcyzmów w Polce i na świecie. Uczestniczyłem jednak w egzorcyzmach.

MłodyAczDojrzały: Drogi księże? Co było najbardziej szokującego w egzorcyzmach które ksiądz widział?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Nie należy interesować się tym co szokuje, bo to jest tylko zewnętrzna strona. Najbardziej szokująca jest destrukcja osoby ludzkiej a nie manifestacje paranormalne, które też się zdarzają np. lewitacja.

Wiolka^^:)): Witam Pana .Czy są na chwile obecą opętane osoby w Polsce i gdzie sie znajdują ? Dlaczego nie mowie sie o tym w mediach jesli to prawda ?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: W Polsce media mówią o tym dużo i często na poważnie, w przeciwieństwie do krajów zachodnich.

DŻlMl: Po czym można poznać i czy w ogóle jest to możliwe czy osoba jest opętana czy po prosty chora psychicznie?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że opętanie nie jest chorobą, tylko skutkiem działania zła. Nie zależy mylić zła z chorobą. To tak jak u Dostojewskiego, że zło o charakterze moralnym powoduje rozdwojenie człowieka. Zasadnicza różnica polega na tym , że w przypadku choroby która jest zaburzeniem natury istnieją pewne prawidłowości, gdy chodzi o symptomatykę. W przypadku działania złego ducha mamy do czynienia z symptomatyką zmienną, gdzie istnieją tylko pewne elementy znanych chorób psychicznych. Jest jeszcze coś co nie występuje w chorobach psychicznych a mianowicie element paranormalny, nadzwyczajnej wiedzy, czy nadzwyczajnej mocy. Jest jeszcze trzecie kryterium; awersja wobec sacrum w taki sposób w jaki rozumie to chrześcijaństwo. Więcej można doczytać w mojej książce "Egzorcyzmy, opętanie, demony".

-NoizZeR-: Ogladał ksiądz film na faktach autentycznych"egzorcyzmy Emilii Rose" ? czy sceny przedstawione w filmie, takie jak zachowanie Emilii, lewitacja, głosy 'demona', mówienie w innych językach wystepuje u ludzi które ksiądz 'leczył' ? czy te przedstawione w filmie byly ściemą ?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: W 90% były prawdziwe. Reżyser konsultował ten film z profesor Goodman, która jest autorką książki na temat Anelliese Michele - to ona była pierwotna postacią dla tego filmu. Tą książkę można jeszcze nabyć w wydawnictwie Polwen.

nowysacz_,: Ostatnio słyszałem w radiu, że kard. Dziwisz pożycza skarpetkę i ukruszony ząb Jana Pawła II egzorcystom. Co Ksiądz o tym sądzi. Powiem szczerze, że mnie ta informacja zniesmaczyła, wydała się groteskowa. Może się mylę?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Nie słyszałem o takim fakcie, ale jeśli by tak było, to taki przedmiot należący do świętego powoduje reakcje szatana, awersję. Potwierdza to wiele przypadków egzorcyzmów. Niektórzy egzorcyści używają relikwii przy swojej pracy, co pośrednio potwierdza naukę kościoła na temat znaczenia relikwii.

MAXIMUM_VELOCITY: Mam pyatnie do Pana czy oklutyzm w sensie np rzucanie uroków czy klątw na osobę wierzącą i ochrzczoną która nie zdaje sobie z tego sprawy ma jakiś wpływ na jej życie ?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Tak ma wpływ na ich życie - negatywny. Dzisiaj ta osoba nie jest w łasce uświęcającej, nie modli się i nie prowadzi życia duchownego. W Polsce istnieje bardzo wiele ofiar czarnej magii, którzy bezskutecznie leczone są przez psychiatrów.

kobieta_32lata_: jak dzielimy osoby opetane ?czy isnieje jakis podzial opetania ?silny slaby bardzo mocny?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Można powiedzieć, że są opętania całościowe i częściowe.

Renia5804: Witam.Chciał bym się dowiedziec dlaczego kościół "zarezerował" sobie tylko możiwość wykonywania egzorcyzmów ?Czy kązdy może wykonywac egzoryzmy ?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Zasadniczo każdy ochrzczony może dokonać krótkiego egzorcyzmu w obronie własnej jeśli czuje się atakowany przez złego ducha. Chodzi o krótki akt typu: Odejdź ode mnie szatanie czy zły duchu". Jednak nie każdy ochrzczony, nawet kapłan nie powinien dokonywać egzorcyzmów, gdyż może nie być do tego przygotowany duchowo a wtedy poniesie szkodę zarówno On, jak i ten któremu chce pomóc. Przez analogię do walki bokserskiej.

ja_ja_ja-Ja-Ja: Czy osoba biorąca udział w egzorcyźmie powinna zostać uprzednio jakoś przygotowana? Pobłogosławiona przez egzorcystę itd.? oraz czy jest możliwe, aby szatan zaczął wymieniać grzechy osoby biorącej udział w egzorcyźmie?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Szatan może kazać wymieniać grzechy, choć egzorcysta może mu też tego zakazać. Do egzorcyzmu trzeba być przygotowanym przez wolę nawrócenia, a jeśli to możliwe, nawet spowiedź. Bez woli nawrócenia, egzorcyzm nie ma sensu i będzie nieskuteczny.

turnero: witam czy spotkał się ksiądz z opętanym któremu nie potrafiliscie w żaden sposób pomóc?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Są takie przypadki, pisze o nich ks. Amorth. Czasami egzorcyzmy trwają miesiącami a nawet latami.

agata_1974: na czym polega roznica miedzy osoba ktora jest opetana przez demona a obdarowana darem od boga np. stygmaty . chodzi mi o przypadek ojca pio , z tego co sie orietuje na poczatku kosciol uwazal ze stygmaty u ojca pio satworem szatana .
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Zawsze trzeba rozeznawać dary mistyczne, gdyż większość darów może być podrobiona przez szatana. Różnica polega między innymi na tym, że działanie szatana w człowieku jest związane z grzechem - to trzeba podkreślać. To jest bardzo ważne kryterium, dotyczące oceny człowieka i jego możliwości, jego paranormalnych możliwości.

filipq,,: czy osoba opetana, moze zyc w nieswiadomosci przez lata? jak mozna poznac taka osobe
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Jeśli osoba świadomie zaprasza demony - jak to bywa w satanizmie, to nie ma w niej takiego konfliktu jaki jest w osobach które są opętane tylko z powodu grzechów. Takie osoby nie zawsze są świadome, że są opętane aczkolwiek po jakimś czasie mogą to zrozumieć z pomocą innych którzy się na tym znają. Takim kryterium może być nieskuteczność terapii psychiatrycznych, działania leku nawet w wysokich dawkach. Wówczas takie osoby stopniowo odkrywają, że ich problemy nie mają natury naturalnej czy psychiatrycznej.

alinamalinakkk: Czy "czarna księga" istnieje naprawdę? Podobno po jej przeczytaniu człowiek nie jest w stanie poradzić sobie ze sobą i sprzedaje duszę diabłu.Co ksiądz o tym myśli?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Istnieje wiele ksiąg okultystycznych które mogą spowodować otwarcie na świat złych duchów, ale dzieje się to przede wszystkim z pewną skłonnością woli oraz grzechami, która dana osoba wcześniej popełniła. Szczególne niebezpieczne są rytuały, które są w tych księgach, gdyż te rytuały jeśli są czytane i stosowane, mogą być zaproszeniem złego ducha do swojego wnętrza i swojego życia.

Ebzdyberbencjusz: Czym jest demon? Czym się różni od ducha? I kto może opętać?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Opętują tylko złe duchy, demony czyli upadłe anioły a nie dusze zmarłych.

19joanna77: Czy człowiek opętany może być groźny dla innych? Sprawić by byli bardziej podatni na działanie szatana?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Zależy, czy jest to opętanie satanistyczne czy będące skutkiem pewnych grzechów. Ludzie, którzy świadomie wybierają zło, są bardziej niebezpieczni niż ci, którzy są tylko jego ofiarami, jednak każdy kontakt z osobą zniewoloną w ten sposób jest w jakiś sposób, jeśli nie niebezpieczny, to trudny, obciążający duchowo i psychofizycznie.

adam_sg_: Szczęść Boże! Jak wygląda procedura kwalifikowania osoby do egzorcyzmów?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Czasami w niektórych diecezjach osoba musi przejść przez weryfikację komisji złożonej z psychologów i psychiatrów otwartych na wymiar duchowy. Nie jest to jednak konieczne, gdyż sam egzorcysta może rozeznać przypadek opętania czy zniewolenia i wówczas egzorcyzm na charakter takiej próby w przypadku wątpliwości.

Prezes_____: Czy opętania człowieka nie można tłumaczyć chorobamy umysłowymi; czemu nie dotykają one osób niewierzących?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Opętanie dotyka osób także niewierzących czy będących w innych wierzeniach niż chrześcijańskie. Tylko w przypadki osób niewierzących możemy mieć do czynienia z tzw. opętaniem ukrytym, które ujawnia się w momencie kiedy dana osoba nawraca się, czy uświadamia sobie zło, które popełnia.

Shooters: Witam Czy osoba, która nie uczęszcza na msze św. , nie przyjmuje komunii św. , ale w środku wierzy w Boga czy jest również silnie narażona na działanie szatana ?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Osoby, które nie przyjmują sakramentów są bardziej narażone na działanie szatana. Spowiedź jest pierwszym egzorcyzmem, zaś komunia święta chroni także ciało człowieka nie tylko jego duszę. Tutaj trzeba ostrzec wszystkich, że bardzo wiele chorób jest wywoływanych przez szatana zwłaszcza jeśli diagnostyka tych chorób jest trudna i często sprzeczna. Sakramenty i sakramentalia są ochroną całego bytu człowieka także w jego wymiarze materialnym i cielesnym. Jest to najlepsza ochrona przed czarną magią, której ciągle się nie docenia w naszym życiu.

zuzu000: czy to prawda, że poprzez egzorcyzmy można leczyć nie tylko duszę ale też ciało? Że mają moc uzdrawiająca?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Egzorcyzm należy do szeroko pojętej terapii duchowej, którą należy odróżnić od prymitywnych współczesnych pseudo terapii opartych choćby na promowaniu seksualizmu. Tego typu terapie bardzo często niwelują w człowieku poziom duchowy i człowiek wówczas zamiast być zdrowym, dodaje grzech do grzechu, co wtórnie wywołuje jego choroby duchowe oraz psychiczne, w tym także ingerencje złego ducha.

Nadesłanepytanie: Czy znane są skutki negatywnego działania pentagramu na zycie człowieka?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Znane są skutki działania symboli satanistycznych i okultystycznych. Wynika to z faktu pewnego realizmu symbolicznego, o którym dzisiaj zapomniano. Symbole tego typu, symbole zła, nie pozostają obojętne nawet jeśli nie są w pełni świadomie przyjęte. Noszenie takich symboli na palcu czy na piersi uznają za pewnego rodzaju zaproszenie dla nich, które może być początkiem procesu zniewolenia.

NIEdostepna*_*: Bardzo proszę o odpowiedź jakimi kryteriami posługuje się demon,który wybiera ofiarę?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Przede wszystkim trzeba przypomnieć, że ma to związek z grzechem człowieka. Są to grzechy przede wszystkim duchowe, takie jak pycha, bałwochwalstwo, czy grzech przeciwko duchowi świętemu, który polega miedzy innymi na zaprzeczaniu własnej grzeszności.

wesley7: Jak ksiądz uważa, w dzisiejszych czasach gdzie następuje coraz to większy upadek moralny człowieka( w mojej opinii), egzorcyści mają przez to więcej pracy niż kiedyś, gdzie wiara była fundamentem w każdym domu?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Tak, rozbicie integralności życia ludzkiego, które było bardziej zanurzone w wierze sprzyja ingerencjom demonicznym, również upadek moralności, czyli obiektywnego uznania istnienia dobra i zła przyczynia się do tego.

Florek_:): Jako egzorcysta musi ksiądz mieć silną psychikę. Oglądając chociażby filmy o egzorcyzmach, nie jestem w stanie zasnąć przez następnych kilka tygodni, bo zwyczajnie się boję. Jak ksiądz sobie z tym radzi? Czy nie odczuwa ksiądz strachu?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Należy się obawiać nie tyle zewnętrznej strony działania złego ducha, co ukrytej, podstępnej formy działania, która polega na kłamstwie, czyli na bardzo przewrotnym odwodzeniu nas od Boga. Ta logika jest wyrażona w filmie Rytuał z A. Hopkinsem, gdzie słusznie jest pokazane, czego naprawdę powinniśmy się obawiać. Problem nie poleca na tym, że szatan nas straszy ale na tym ,że nas okłamuje.

Bambolinek: czy oglada ksiadz te wszystkie filmy o egzorcyzmach ? Co ksiadz o nich mysli ?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Uważam, że większość tych filmów jest bardzo bliska prawdy. Te filmy są o wiele prawdziwsze, nawet jeśli są lekko przesadzone niż filmy o Harrym Potterze, które pokazują magię jako coś pozytywnego, aczkolwiek magia w każdej postaci jest dziełem szatana. Podobnie jest w serialu "Czarodziejki", który powinien nazywać się "Czarownice".

Szatyn_38_sl: Jakie jest podejscie księdza do osób wrózących z kart tarota i jak dalece można tym osoba wierzyć?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Karty tarota nazywane były kiedyś biblią szatana. Należą do najbardziej niebezpiecznych praktyk okultystycznych, także ze wzglądu na swoje powiązanie z tradycjami i praktykami satanistycznymi przywołują szatana.

Bodziux: a jesli osoba jest nie wierząca to jak ma grzeszyć skoro nie wierzy w grzech, wiec jesli nie ma grzechu to jak może zostac opetana ?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Osoba niewierząca powinna się kierować sumieniem. Jeżeli postępuje wbrew temu sumieniu, wówczas czyni zło, które niekoniecznie musi być nazwane w języku teologii. To właśnie zło otwiera tą osobę na złe duchy. Nie możemy zapominać o tym związku - grzechu czyli zła i szatana, który jest ojcem grzechu. W tym wypadku duże znaczenie ma ludzka wolna wola.

turnero: czy w obecnych czasach zanotowany jest przypadek opetania podobnego do Anneliese? Ona się na to podobno zgodziła?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Przypadek Anneliese można zaliczyć do tzw. opętań ekspiacyjnych, które zdarzyły się okresowo w życiu niektórych świętych. W jej przypadku chodziło również o grzechy narodu niemieckiego.

Slownik123: Czy egzorcyzmy są odprawiane w domach opętanych czy w kościołach ?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Najczęściej w kościołach lub w specjalnych pomieszczeniach na terenie kościoła. W tym przypadku ma znaczenie miejsce poświęcone, co pośrednio wskazuje na znaczenie takich miejsc świętych jak kościoły.

EndrjuX16: Drogi księże czy egzorcyzmy mogą uszkodzić psychikę lub ciało człowieka na dłuższy czas i czy bywają nawroty opętania ?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Nawroty opętania są wtedy, kiedy osoba powraca do grzechu - co także się zdarza. Musimy pamiętać, że pojęcie grzechu nie jest wymysłem człowieka, nie jest to tylko antywartość, o której mówi filozofia. Egzorcyzmy osób autentycznie opętanych są dla nich na pewno wielkim przeżyciem. Wielkim i trudnym, ale są nieodzownym środkiem ich uwolnienia, który nie zastąpi żadna terapia.

CeskySen: Czy jest pan zwolennnikiem teorii spiskowych, i co pan sądzi o Illuminati - strukturze rządzonej przez Szatana ?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Powinniśmy mieć dystans do teorii spiskowych, co nie znaczy, że ich nie ma. Pierwszym spiskowcem był szatan, ale jego spisek polega przede wszystkim na tym ,aby odciągnąć ludzi od Boga i dotyczy to każdego człowieka niezależnie od tego po jakiej stronie stoi.

EndrjuX16: Interesuję się demonologią od kilku lat ... Czy przez to zapraszam demony do swojego życia samą ciekawością na temat szatana i złych duchów ?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Ciekawość w tej materii może być niebezpieczna. Można się zajmować tymi tematami tylko wtedy, jeśli jest to rodzaj powołania i do tego zachowuje się tutaj specjalną ochronę poprzez więź z Bogiem. W przeciwnym razie można ponieść szkody duchowe i psychofizyczne. Ponadto, pojęcie demonologii nie jest pojęciem ostrym. Uważam, że należy posiadać pewną wiedzę na temat demonologii, ale w znaczeniu chrześcijańskim jako dziedziny teologicznej, gdyż o szatanie mówił nam sam Jezus, nazywając go kłamcą i zabójcą.

misiozielony: czy jezeli przebywamy w towarzystwie opetnego lub bierzemy udzial w egzorcyzmie to demon moze 'przeskoczyc' z ciala opetanego w nasze wlasne?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Nie, nie może przeskoczyć, gdyż opętanie jest pewnym procesem przygotowanym przez otwarcie się na grzech, relatywizm moralny i permanentne lekceważenie Boskiego prawa. Może jednak zaszkodzić, uderzając w danym momencie nas na gruncie naszej psychiki, naszego zdrowia. Można np. nagle zachorować, spotykając się z osobami zniewolonymi.

On1991///,,,: Witam ksiedza i moderatorow jako osoba niewierzaca mam pytanie? Dlaczego ksiadz nazywa opetaniem to ze zle duchy zniewalaja czlowieka skoro opetanie to tylko stan umyslu spowodowany podswiadomoscia a egzorcyzmy to tylko taka jakby operacja?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: W tym pytaniu, jest pewna sfera dogmatyczna czyli arbitralne i jednostronne sprowadzenie świata duchów do podświadomości, która zresztą może mieć różne definicje. Nie należy wykluczać podświadomości, ale nie należy tez wykluczać świata duchów. Jedno nie wyklucza drugiego.

klusia76: Jakie są w polskim kościele kryteria wyboru kapłana na egzorcystę, bo mam wrazenie , ze w kościele jest coraz wiecej egzorcystów , ale ich przygotowanie nie jest na dobrym poziomie
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Są egzorcyści o różnych stopniach doświadczenia i uduchowienia, ale wszyscy mają dobrą wole i stopniowo dążą do doskonałości.

~marsjasz~: Czy działanie duchów to tylko opętania szatana czy też kontakt zmarłych np. z członkami rodziny?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Jeżeli mówimy o duchach, to mówimy o wielu kategoriach istniejących bytów. Duchem przede wszystkim jest Bóg, potem aniołowie dobrzy i źli a także dusze ludzkie. Kontakt z duchami - duszami ludzkimi, jest zakazany. Jest to napisane w Biblii, ale czasami mogą istnieć objawienia dusz świętych, czyli zbawionych, w tym także dusz czyśćcowych. Kryteria teologiczne kontaktu z duszami czyśćcowymi bardzo szczegółowo opisałem w mojej książce "Niebezpieczeństwa okultyzmu"

StaryZwierz: Witam. Dlaczego Kościół nie udostępni materiałów z egzorcyzmów w których ewidentnie widać, iż osoba jest faktycznie opętana. Rozwiałoby to w końcu wszelkie wątpliwości.
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Istnieje bardzo wiele opisów z egzorcyzmów, które są bardzo pouczające, wiarygodne i dostępne także w języku polskim. Polecam szczególnie książki ks. G. Amortha - czołowego egzorcysty katolickiego.

MAKS_YM: Wymienił KSiądz sakramentalia jako ochronę, ale przecież noszenie amuletów jest zwyczajem pogańskim i pierwsi chrześcijanie zakazywali tego typu ochrony, także nie wierzyli w działanie relikwi?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Nie należy mylić amuletów i talizmanów z relikwiami i znakami świętymi. Amulety i talizmany działają jakby swoją własną mocą - co zakłada określona filozofia np. kosmosu. Znaki święte i relikwie działają tylko i wyłącznie mocą Łaski Bożej i wskazują bezpośrednio na Boga jako źródło tej mocy. Jeśli ktoś zrywa więź z Bogiem, to żadne znaki święte i relikwie mu nie pomogą.

Florek_:): Czy satanista to jednocześnie osoba opętana? Jaki jest stosunek egzorcystów do satanizmu?
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Sataniści bardzo często są opętani i satanizm jest najważniejszą i najczęstszą przyczyną opętania, ponieważ jest dobrowolnym zaproszeniem Przeciwnika Boga do swojego życia, co jest aktem bałwochwalstwa, bluźnierstwa i profanacji jednocześnie. Dlatego w tym kontekście tak niebezpieczne są pakty z szatanem, nawet jeśli jest to prywatnie i poza kontekstem jakiejś sekty satanistycznej.

AnulaJJJ4AQT: Co Ksiądz myśli o polskim jasnowidzu Krzysztofie Jackowskim i jego dowodach na odnalezienie ciał zmarłych????
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Pan Jackowski ma pewne związki ze spirytyzmem i uważam, że ta sprawa wymaga rozświetlenia. Jasnowidztwo nie jest praktykowane w tradycji chrześcijańskiej. Największymi jasnowidzami są ludzi opętani, gdyż jedną z cech opętania jest znajomość rzeczy ukrytych.

~marsjasz~: Czy ksiądz pracując w zawodzie egzorcysty dostrzega na codzień działania szatana i innych dziwnych mocy? Słyszałem, że papież Jan Paweł II dostzregał ze swego okna w Watykanie opętanych i uzdrawiał ich
ks. dr hab. Aleksander Posacki: Jan Paweł II kilkakrotnie odprawiła egzorcyzmy. Wiele egzorcystów używa jego relikwii gdyż mają bardzo silne działanie. Papież wielokrotnie pisał o możliwości opętania złego ducha. To właśnie on przyczynił się do odnowienia rytuałów egzorcyzmów wydanych w 1999 roku. Chcę wszystkim powiedzieć bardzo ważną rzecz. Nie należy koncentrować się na szatanie, ale na Bogu. Jak już mówiłem, przyczyną działań demonicznych są nasze grzechy, czyli zachwianie więzi z Bogiem - powinny być zachowane właściwe proporcje. Z drugiej strony, wiedza na temat demonologii i egzorcyzmów na charakter apologetyczny, czyli przypominam nam zasady naszej wiary w wymiarze praktycznym. Dowiadujemy się, że Jezus Chrystus jest Panem i zbawicielem, że kapłaństwo sakramentalne posiada realną moc, że kościół jest naprawdę pośrednikiem zbawienia, że sakramenty i sakramentalia mają znaczenie, że krzyż jako znak święty jest czymś naprawdę wyjątkowym, że istnieje związek między złem a chorobą, zarówno psychiczną jak i psychosomatyczną. Odkrywamy również znaczenie pośrednictwa świętych i sens kultu relikwii. Wszystko to widać namacalnie i doświadczenie tego w praktyce jest często porażające. Jednocześnie uczymy się pokory, także my kapłani, że tylko unikanie grzechu, dążenie do świętości, nawrócenie może dać znam władze nad grzechem i szatanem. Zachęcam wszystkich do pogłębienia tych tematów nie tylko w moich książkach i artykułach, które łatwo można zaleźć w Internecie, ale również na stronie egzorcyzmy.pl. I jeszcze jedno, rozmawiajcie o tych sprawach z waszymi kolegami, przyjaciółmi i krewnymi. Czasami są oni leczeni niepotrzebnie przez psychiatrów i lekarzy, gdyż przyczyny ich dolegliwości mają charakter duchowy. Powinni się nawrócić, pójść do spowiedzi, korzystać z sakramentów, modlić się, czynić dobre uczynki wobec innych ludzi.

ks. dr hab. Aleksander Posacki: Dziekuję za rozmowę

http://czateria.interia.pl/goscie-czaterii,czat,2262,Ks.+dr+hab.+Aleksander+Posacki+SJ

Copyright © 2024 Parafia w Trzemeśni