^

 • 1 Kościół Matki Bożej Pocieszenia
  Kamień węgielny pod nową świątynię został poświęcony w 1997 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Pocieszenia na tle mozaiki przedstawiającej drzewo w ogrodzie rajskim. Wnętrze świątyni zdobią freski oraz witraże. W r. 2016 wybudowano organy piszczałkowe.
 • 2 Kościół pw. Św. Klemensa, Papieża i Męczennika
  Obecna świątynia to cenny zabytek architektury drewnianej z końca XVIII w. Do kościoła o konstrukcji zrębowej dostawiona jest wieża słupowa z pochyłymi ścianami i pozorną izbicą, nakryta cebulastym hełmem z latarnią. W środku kościoła jest m.in. cenny tryptyk późnogotycki z 1. poł. XVI w. z obrazem MB z Dzieciątkiem, częściowo przerobionym w XVII w.
 • 3 Kaplica o. Maksymiliana Kolbego
  Budowę kaplicy rozpoczęto w latach 80. Na upamiętnienie kanonizacji św. Maksymiliana otrzymała tytuł pw. Św. Maksymiliana Kolbe. W roku 2015 przeszła gruntowny remont, dzięki czemu nabrała zupełnie nowego wyglądu wnętrza.

.


Parafia św. Klemensa Papieża i Męczennika

w Trzemeśni

Parafia Sw. Klemensa – Trzemesnia

Ks. Dr. Andrzej Caputa, Proboszcz

 

Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus!

 

Zechciejcie przyjac serdeczne posdorwienia w imieniu naszych Dzieci, ich Rodzin, Wspólpracowników, Animatorów z Jadañni – Oratorium Swietego Dominika Savio – AH. Puerto Nuevo, z Oratorium “Miguel Magone” – Frigorífcio, Jadanlni “Juanito Bosco” – przy Parafii, Domu Otwartego “Domingo Savio” – ADS, dla Ksiedza Andrzeja, Ks. Piotra, Ks. Profesora, i wszystkich Parafian, jak równiez dla Wszystkich, którzy modla sie za Misje i wsomagaja Misje.

 

Tym razem chcę sie podzielic z Wami wszystkimi Pomoca Humanitarna, z jaka staramy sie dotrzec do wszystkich potrzebujacych, w kotenkscie pandemi koronnawirusa. Pozwole sobie tez dolaczyc zdjecia i listy tych do których juz moglismy dotrzec z pomoca.

 

Kryteria, które wybraliśmy, aby jak najlepiej wykorzystać wsparcie finansowe, które przaznaczamy na te cele sa:  wybramy Rodziny naszych Oratorianów w Slamsach i Wrażliwych naszej Parafii SJB - Callao: Salamsie Puerto Nuevo, Frigorífico, Barriadas naznaczone skrajnym ubóstwem, przemocą, przestępczością na terenie naszej Parafii.

Przygotowujemy paczki, po jednej na Rodzinę co pozwola nam dotrzeć do większej liczby Rodzin potrzebujacych. Szczególna uwage zwracamy na ludzi w podeszlym wieku, samotnych, matki z wielodzietnymi rodzinami. Rowniez bierzemy pod uwage Rodziny Wenezolañskie, bo jak moze wiecie, od okolo dwóch lat z Wenezueli przybylo do Peru oklo milina Wnezolañczyków, i oni bez pracy, bez wlasnego domku, róniez  przechodza przez bardzo trudne moemnty.

Na załączonych przez nas zdjęciach, można zobaczyć zawartość Paczki i Torby, a także samych Beneficjentów.

Aby obsłużyć jak największą liczbę Beneficjentów, zorganizowaliśmy pracę etapami: poszukiwanie produktów i cen, dostawa w Parafii, pakowanie zywności, przygotowanie tych samych Paczek i Woreczków. Ta praca jest wykonana, w wiekszosci przez nasza mlodziez. Pmagaja nam rowniez Rda Parfialna, Rady Duszpasterskie z kazdego Slamsu. Odzysiwscie mamy pewne problemy, nie wszystkie osboy, które chca nam pomagac, moga to robiz ze wzgledu na wiek czy mozliwy stan zakazenia.  Dystrybucja odbywała się przy ścisłej koordynacji i przejzystosci mozliwej.

 

Biorąc pod uwagę sytuację stworzoną przez pandemię koronawirusa, rodziny beneficjentów, najczesciej obsulugujemy Beneifiejentów przy naszych Kosciolach, Sw. Jana Bosko, Sw. Rozy z Limy (Puerto Nuevo) i Matki Bozej Niejustajacej Pomocy (Frigorifico).  Tylko w niektórych wypadkach mamy pozwolenie na wreczanie zywnosci, na przyklad w wypadku Ludzi starscych wiekiem, samotnych, oczwiscie uzywajac wszystkich srodków zabespeczajacych od skazenia koronawirusem. Beneficieci otrzmujac zywnosc podpisuja listy na których sa zarejstrownai.

 

Nie tylko rozdajemy zwynosc w paczkach i worechkach (rzodawnaie bardziej zorganizowane) ale równiez rodzajem dowolnie, szczególnie jezeli chodzi o warzywa itp, wedlug tego co zdolamy zdobyc, zbierajach po jarmarkach.

 

Sytuacja w Peru jest ogólnie bardzo niepokojąca, pomimo wszelkich wysiłków, sytuacja pogarsza się w wyniku pandemii koronawirusa. Prowincje, w których poprzednio było najmniej zakazonych i zmarłych, są teraz w pełnym rozkwicie. Upadają szpitale, umierają lekarze i pielęgniarki, a także policja i żołnierze dbający o porządek. Zwiększa sie liczba zmarłych pracowników sprzątających. Pare dni temu właśnie odprawiłem Mszę Świętą w intencji znacznej liczby pracowników sprzątających ulice w Callao (z naszego regionu). Z drugiej strony niestety system opieki zdrowotnej w Peru jest dość niepewny, jeśli uznasz wszystkie wysiłki rządu centralnego w tej walce z pandemią koronawirusa, ale trzeba przyznać, że sam system opieki zdrowotnej został porzucony przez dziesięciolecia przez poprzednie władze.

Kilka dni temu prezydent Peru zmienił praktycznie połowę swoich ministrów, wśród nich mamy nowa minister zdrowia, znakomitego lekarza, ale prawda jest taka, że ​​nasze społeczeństwa nie współpracują zbyt wiele i są dość niezdyscyplinowane. Na dodatek jest to rowniez sprawa wychownaia i zycia kulturalnego, ktora nie wiele pmagaja do przeciwstawienia sie temu wirusowi.

Zas parlamentarzyści kongresowi, jakby zyli na księżycu, tworzą ustawy, które wcale nie pomagają w rozwiązaniu problemów związanych z tą Pandemią, bardziej poświęcają się „sprawom populistycznym” w perspektywie nowych wyborów prezydenckich i kongresowych, które odbędą się w dniu 04.12.2021.

 

Peru przeżywa poważny problem z pracą. Jak wspomniałem w poprzednim liście, 70% pracowników w Peru jest nieformalnych. Wcześniej było 30% pracowników formalnych, ale liczba ta znacznie się zmniejszyła. W samej Limie - Callao szacuje się na podstawie najnowszych statystyk milion dwieście tysięcy formalnych pracowników, którzy stracili pracę. Wielu nie wie, co się z nimi stanie od teraz. Klasa średnia stała się w dużej mierze sektorem wrażliwym, ponieważ odsetek klas biednych i skrajnie biednych wzrósł.

Problem będącym konsekwencją pandemii koronawirusa wystąpił nie tylko podczas kwarantanny, w przypadku Peru, która trwała ponad cztery miesiące. Chociaż ograniczenia są łagodzone, w niektórych prowincjach Peru istnieje ryzyko powrotu do kwarantanny scislej, ze względu na wysoki odsetek zakażonych i zmarłych, który z kolei rośnie.

W rzeczywistości w 7 prowincjach Peru kwarantanna nie została zniesiona. Obecnie w Ameryce Łacińskiej jest to bardzo zaskakujące, ale Peru jest na drugim miejscu pod względem zarażonych i zmarlych na koronawirusa. Niestety Callao, jest prowincja w której się znajdujemy, po Limie, ktora liczy ponad 10 milionów mieszkañców, jest na pierwszym miejscu jezeli chodzi o ilosc skażonych i zmarłych z powodu tej pandemii.

Wdlug ostatnich danych Minister Zdrowia w Perú mamy wiecej niz 48,000 zmarlych z powodu koronawirusa.

 

Jezlie chodzi o kimat u nas, to jest cos zaskakujace, w ostatnia noc w Callao mielsmy temperatura 8° C, co unas, wedlug niektórych najnizsza temperatura od kiedy pamietaja. Zas w górach Andach, i innych Prowincjach temperatura spadla 20° C poniczej zera. A trzeba tu zaznaczych ze w Perú nie zna sie centralnego ogrzewania itp, zas reginoach biedniejszych domiki sa bardzo skromne, z marnego materialu, y w Slamsach nie rzadko z dektury itp.

 

Juz od pieciu miesiecy Koscioly sa pozamykane, tylko mozna odprawiac nabozeñstwa wirutalne. My w naszej parafii Sw. Jana Bosko odprawiamy codziennie, od poniedzialku do soboty: 17.30 Rózaniec, 18.00 Msza Swieta, 19.00 Msza Swieta i dodatkowo 20.00 Msza Swieta. Zas w niedziele: 9.30 Rozaniec, 10.00 Msza Swieta, 17.30 Rozanciec, 18.00 Msza Swieta.  Nasze nabozeñstwa i Msze Swiete tranzmitujemy przez Facebook PARROQUIA SALESIANA SAN JUAN BOSCO CALLAO.

 

Jak od teraz zamierzamy kontynuować pracę?

 

A Jadalnia - Oratorium „Santo Domingo Savio” w Puerto Nuevo i Oratorium „Miguel Magone” w B. Frigorífico nadal funkcjonują, oczywiście, inaczej, kontynuują i mają bardziej wytezona prace, poniewaz nadal pracuja jak przed kwarantanna, ale rowniez pracuja w organizowaniu paczeh zywnoci do rozdawania.

W naszych jadalniach i oratoriach, a także w parafialnych Caritas, które mamy przy Parafia “Sw. Jana Bosko”, przy Kosciele Sw. Rozy”- Puerto Nuevo i przy Kosciele “Matki Bozej Nieustajacej Pomocy - B. Frigorífico), znacznie wzrosła liczba osób, które prosza o pomoc, zwłaszcza o żywnośc. Dokładamy wszelkich starań, aby jakoś saspakajaci te potrzeby. Niestety nie zodlamy odpowiedziec na wszystkie potrzeby. Nam nie brakuje entuzjaszmu do pracy, ale brakuja nam srodki econmiczne. Niestety moza by duzo wiecej zrobic dla tych ludzi, ale bez srodków ekonomicznych nie jest to tak latwe.

 

Chce Wam wszystkim podziekowac, przede wszystkim za pamiec w modlitwie. Tak bardzo jej potrzebujemy.

Tak jak lekarze w szpitalach w Perú musza wybierac pacjentów, ktorych wspomoga z tlenem (braki tlenu lekarskiego u nas to wielki problem, dlatego duzo ludzi umiera z braku tego tlenu), tak i my bardzo czesto musimy wybierac comu pomozemy z zywnoscia, a komu pomzemy, moze kiedys. Nie jest to latwe w podejmowaniu pewnych decyzji.

 

Żegnamy się z Wami, bardz wdzięczny, za wszelka pomoc, te duchwa, te moralna, i materialna. Zapewniam Was wszystkich o pamieci w modlitwie za Was wszystkich i polecam Waszym modlitwom siebie, nasze dzieci, i wszystkich potrzebujacych pomocy. Niech Dobry Bóg blogoslawi Wam i Waszym Rodzinom, i Matka Boza Pocieszenia miewa zawsze pod Swoja opieka.

 

W Swietym Janie Bosco

 

 

 1. Piotr Dąbrowski, sdb.

misjonasz z Perú

 1. Wykorzystujac Program DRIVE przesylam sporo zdjec.

       Wybaczcie ortografie i stylistyke pisma

Copyright © 2024 Parafia w Trzemeśni