^

  • 1 Kościół Matki Bożej Pocieszenia
    Kamień węgielny pod nową świątynię został poświęcony w 1997 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Pocieszenia na tle mozaiki przedstawiającej drzewo w ogrodzie rajskim. Wnętrze świątyni zdobią freski oraz witraże. W r. 2016 wybudowano organy piszczałkowe.
  • 2 Kościół pw. Św. Klemensa, Papieża i Męczennika
    Obecna świątynia to cenny zabytek architektury drewnianej z końca XVIII w. Do kościoła o konstrukcji zrębowej dostawiona jest wieża słupowa z pochyłymi ścianami i pozorną izbicą, nakryta cebulastym hełmem z latarnią. W środku kościoła jest m.in. cenny tryptyk późnogotycki z 1. poł. XVI w. z obrazem MB z Dzieciątkiem, częściowo przerobionym w XVII w.
  • 3 Kaplica o. Maksymiliana Kolbego
    Budowę kaplicy rozpoczęto w latach 80. Na upamiętnienie kanonizacji św. Maksymiliana otrzymała tytuł pw. Św. Maksymiliana Kolbe. W roku 2015 przeszła gruntowny remont, dzięki czemu nabrała zupełnie nowego wyglądu wnętrza.

.


Parafia św. Klemensa Papieża i Męczennika

w Trzemeśni

We wtorek przypada święto św. Benedykta, Patrona Europy, we czwartek wspomnienie św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta, a w sobotę św. Bonawentury.

Tydzień temu przeżywaliśmy parafialny festyn, który już od ponad 20 lat wpisuje się w życie naszej parafii. Zbierane środki pozwalają realizować różne cele – budowa nowego kościoła a teraz renowacja zabytkowego kościółka. Fundusze z tegorocznego festynu pozwolą pokryć koszty iluminacji wewnętrznej i zewnętrznej kościółka. Wewnętrzna jest prawie ukończona a ta zewnętrzna będzie finalizowana już niebawem. Od jutra też rozpoczną się obowiązkowe prace serwisowe czyszczenia gontu i ponownej impregnacji dachu i elewacji.

Fenomenem naszego festynu, jak podkreślali przybyli goście, jest ogromne zaangażowanie wielu osób w przeprowadzenie festynu – rzadko która parafia może się poszczycić takim społecznym ruszeniem.

Dlatego przekazuję słowa uznania i składam serdeczne podziękowania p. Jurkowi  Jani i p. Wojciechowi Leśniakowi oraz p. Hani Stępień – głównym organizatorom festynu. Składam serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy nieodpłatnie zaangażowali się w organizację tego wydarzenia w tym zespołowi góralskiemu i orkiestrze MiG Myślenice. Dziękuję kołom gospodyń wiejskich i stowarzyszeniu „Nasza Zasań”. Dziękuję strażakom z Trzemeśni za udostępnienie strażnicy i wszystkim jednostkom z Trzemeśni, Poręby, Buliny i Zasani za solidarne współdziałanie. Dziękuję Urzędowi Miasta i Gminy w Myślenicach za wypożyczenie sceny i nagłośnienia. Dziękuję wielu osobom za zorganizowanie przeróżnych atrakcji festynu. Dziękuję licznym darczyńcom i sponsorom: firmom i osobom prywatnym. Bóg zapłać wreszcie uczestnikom za liczny i kulturalny udział w festynie.

W najbliższy poniedziałek z naszej parafii wyruszy po raz 40 -ty grupa 148 uczestników Pieszej Pielgrzymki z Trzemeśni na Jasną Górę.  Rozpoczną się te 7-dniowe rekolekcje w drodze o 700 rano uroczystą  Mszą Św. Ok. 830 po wspólnym zdjęciu pielgrzymi wyruszą na szlak pielgrzymkowy przez Łęki - Osieczany - Borzętę - Siepraw i pierwszy nocleg w Świątnikach Górnych w szkole.

Pielgrzymi proszą o wsparcie modlitewne ale zarazem sami będą modlić się w intencjach, które można napisać i zostawić w zakrystii.

Bóg zapłać rodzinom z Łęk za dyżur sprzątania kościoła. W przyszłą sobotę prosimy parafian z Łęk prawa strona od r. Lisów do r. Kasprzyckich.

PORĘBA:

Rozpoczęły się prace adaptacyjne pomieszczeń nad kaplicą – w pierwszym rzędzie zrobiona zostanie nowa klatka schodowa bezpiecznie prowadząca do górnych pomieszczeń.

Bóg zapłać za troskę o czystość kaplicy w minionym tygodniu. Na kolejny tydzień proszę parafian zamieszkałych pod numerami  47, 49, 126a, 126, 159.

Copyright © 2024 Parafia w Trzemeśni